Strona główna -> K G W -> Aktualności
         IMIENINY:
 Diamentowy Jubileusz!2016-10-08  

Koło Gospodyń Wiejskich w Mochach ma już 60 lat! 8 października członkinie koła uroczyście obchodziły ten wyjątkowy jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz 16.00 w naszym kościele w intencji członkiń i ich rodzin. Po mszy św. p. Tomasz Paterek zrobił nam pamiątkową fotografię.

Następnie jubilatki i zaproszeni goście zebrali się w sali wiejskiej, gdzie na ręce zarządu koła składali życzenia, kwiaty i prezenty, a obecny zarząd to: przewodnicząca p. Bożena Wajs, zastępca przewodniczącej p. Kamila Mykaj, skarbnik p. Lucyna Franek, sekretarz p. Bożena Knop. Padło wiele ciepłych słów, podziękowań i życzeń. Przewodnicząca koła p. Bożena Wajs gorąco powitała zaproszonych gości - przedstawicieli organizacji działających w naszej wsi - SPM - p. Andrzeja Galla, Radę Sołecką wraz z sołtysem p. Markiem Malcherkiem. Powitała przedstawicieli Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów - państwa Eleonorę i Walentego Obiegałów, Radnego powiatowego p. Stanisława Skorupkę, Starostę Powiatu Wolsztyńskiego p. Janusza Frąckowiaka, p. Mirosławę Jakubowską - przedstawicielkę Kółek Rolniczych, dyrektorkę Zespołu Szkół w Mochach p. Małgorzatę Zielińską, dyrektorkę Przedszkola p. Barbarę Utrata oraz przedstawiciela OSP - Andrzeja Kowalewicza. Powitany został też kabaret z prowadzącą p. Elżbietą Wita, który później uświetnił nasz jubileusz. Do tańca przygrywał nam zespół "Acord" z Belęcina.

    Szefowa w formie wiersza przedstawiła działalność koła. A tak naprawdę historia koła zaczęła się następująco. Założycielem KGW w roku 1956 był mężczyzna p. Jan Michałowski. Pierwszą przewodniczącą była p. Maria Dworzańska. Od początku były organizowane pokazy, szkolenia, kursy krawieckie, gotowania, pieczenia, haftu itp. Przez KGW były rozprowadzane pisklęta, był też łatwiejszy dostęp do kupna kuchenek i butli gazowych.

    Oto kilka najważniejszych dat na przestrzeni 60 minionych lat.

W latach 1970-80 KGW liczyło nawet 120 kobiet. 

W 1980 r. Koło powołało nową szefową p. Marię Pochanke. Następnie na 6 lat została przewodniczącą p. Musielak, skarbnikiem p. L Franek. 

Od 1973 r. wieś wspólnie z KGW zorganizowała dożynki i ta uroczystość Święta Plonów trwa do dziś i oczywiście panie z KGW corocznie włączają się w organizację, przygotowania do tego święta. Oprócz dożynek panie pomagają w zorganizowaniu parafialnych zabaw karnawałowych, letnich festynów parafialnych, od lat goszczą strudzonych młodych pielgrzymów podążających na Jasną Górę.

W 1993 r. Rada Sołecka z sołtysem p. Józefem Gorzelniakiem przekazała salę wiejską pod opiekę KGW. Zarządzającymi są panie Stefania i Irena Czernickie. Od tego roku przewodniczącą została p. Ewa Wita, zastępcą p. Mirosława Rozynek, skarbnikiem p. Lucyna Franek, sekretarzem p. Renata Mikołajczak.

W 1998 r. Gmina sfinansowała remont sali.

9.01.2000 r. na prośbę ks. proboszcza gościliśmy Eleni, która wyśpiewała piękne kolędy w naszym kościele. 30.05.2000 r. obchodziliśmy 25 lecie kapłaństwa ks. Ryszarda Penczyńskiego. 23.09 tego roku odbyły się dożynki powiatowe - wszystkie te uroczystości obsługiwały panie z Koła.

7.11.2001r. panie pojechały do Wrocławia na Panoramę Racławicką.

13.09.2003 r. obchodziliśmy 50 lecie kapłaństwa ks. Kanonika Zbigniewa Gmerka.

A rok 2004 rozpoczął się śmiercią ks. Seniora.

07.02.2005 r. p. Ewa Wita rezygnuje z funkcji przewodniczącej Koła, a p. Wanda Kruk przyjmuje tę funkcję.

24.05.2006 roku Koło organizuje Dzień Matki i p. Lucyna Franek obchodzi 30 lecie pracy w KGW. 09.08 kuchnia przy sali wiejskiej została wyposażona w nowe meble. 04.11 KGW obchodziło złoty jubileusz - 50 lecie swojej działalności.

02.04.2007 nadano szkole imię Jana Pawła II. 04.05 panie angażowały się w konkursie Piękna Wieś. 27.05 panie brały udział w rajdzie rowerowym "Dopływy Obry". 23.06 odbył się Festyn Świętojański. 17.10 zarejestrowano nową organizację - Stowarzyszenie Przyjaciół Moch.

05.11.2008 p. Wanda Kruk złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej.

04.03.2009 r. nową przewodniczącą została p. Bożena Wajs, która tę funkcję pełni do chwili obecnej.

W kwietniu 2010 r. trwał remont sali i panie chętnie ją wysprzątały. We wrześniu tegoż roku panie wyjechały na Jarmark Cysterski do Przemętu z daniem głównym - kaczka nadziewana i czernina. Samym oceniającym był wówczas Pascal Brodnicki.

W 2012 r. na Dzień Kobiet panie wyjechały do klubu Santana we Wieleniu i tam bawiły się w kręgielni podczas bowlingu.

20.09. 2014 r. panie zorganizowały po dłuższej przerwie "Święto Pyry".

31.05. 2015 r. panie przyczyniły się do uświetnienia uroczystości 40 lecia kapłaństwa ks. Ryszarda. 

23.12.2015 r. nastąpiła rejestracja Koła w KRS i odtąd legalizujemy naszą działalność. Mamy nową pieczęć o nazwie Kółko Rolnicze w Mochach.

Dzień Kobiet i Mężczyzn 2016 r. uświetnił nasz okazjonalny kabaret w występie "Za mundurem Panny sznurem". 

Data 08.10 br. - nasz diamentowy jubileusz - też przeszła już do historii.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości wystąpił nasz lokalny kabaret, który w programie "Ciechocinek" rozbawił nas do łez. "Wizyta Magdy Gessler" parodiowała niektóre z nas, ale my nie obraziłyśmy się. Goście mogli oglądać nas na historycznych fotografiach, mogli wpisywać się do naszej kroniki. Wszyscy pięknie się bawili - integrowali się.

FOTOGALERIA

    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, dziękujemy za mile wspólnie spędzony czas. Dziękujemy Wszystkim za wszystko i zapraszamy młodsze panie do naszego grona.

KGW Mochy        

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4105698      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia