KLASOWA WYCIECZKA DO POZNANIA2019-06-09  

9 czerwca 2019 roku klasa trzecia wyjechała na wycieczkę do Poznania. Najpierw uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia rogali w Muzeum Rogala na Starym Rynku. Oprócz wypieku rogali, uczniowie poznali też historię tej tradycji - rogale na świętego Marcina - oraz uczyli się gwary poznańskiej. 

Nie wszyscy wiedzieli, że „kociamber” to kot, „szczon’’ to chłopak, a „tytka” to papierowa torebka. Większość znała takie słowa, jak pyry, giry, ryczka. Każdy uczeń miał swój udział w procesie przygotowania ciasta na rogale. Jedni zagniatali ciasto, inni je wałkowali. Potem krojono je na trójkąty, następnie nakładano nadzienie z białego maku, a potem inna grupa je zwijała. Oczywiście upieczone rogale trzeba było spróbować. Były pyszne. Każdy uczestnik warsztatów dostał pamiątkowy certyfikat.

Po tym pojechaliśmy na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, gdyż klasa trzecia otrzymała zaproszenie na wykład pt. ”Dlaczego wulkany wybuchają?” organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci z Krakowa. Podczas tego wykładu uczniowie dowiedzieli się dlaczego wulkany wybuchają, dlaczego są trzęsienia ziemi, co to jest lawa, dlaczego wyginęły dinozaury? 

Wybrani uczniowie brali udział w eksperymentach przeprowadzanych podczas wykładu. Dzieci odwiedził również bardzo sympatyczny dinozaur. Oczywiście największą frajdę mieli, gdy mogli głośno tupać, aby wytworzyć drżenia, jak podczas trzęsienia ziemi. Cała aula drżała. Wszyscy uczestnicy otrzymali znaczek pamiątkowy za udział w projektach organizowanych przez Fundację z Krakowa.

GALERIA

Po tej naukowej części wycieczki, nadszedł czas na rozrywkę. Udaliśmy się do Parku Rozrywki w Skórzewie, gdzie uczniowie mogli się bawić na wielu rozmaitych urządzeniach. Potem zjedliśmy obiad i wróciliśmy do domu. 

Dziękuję p. M. Zielińskiej i p. K. Adamczak za opiekę nad dziećmi podczas tej wycieczki.

Elżbieta Wita            redaktor: Naczelny