Strona główna -> MOCHY -> Mochikanie
         IMIENINY:
 Jesienna odsłona mocheńskich ogrodów...2020-10-08  

"Jesień, jesień na dworze" Hanna Zdzitowiecka

Za co lubimy jesień?
Za słodkie jeżyny w lesie.
Za nitki babiego lata,
jarzębin czerwone kiście.
Żołędzie, szyszki, kasztany,
za rdzawe i złote liście.

Nadeszła jesień i czas, aby obejrzeć ogrody zgłoszone do sołeckiego konkursu pt. "Mój ogród w czterech porach roku". Komisja w składzie: sołtys - Bogusław Tomiak oraz członkowie rady sołeckiej, Małgorzata Marciniak, Danuta Skulska, Elżbieta Wita i Jerzy Bortniak w dniu 8 października 2020 roku obejrzała ogrody, w których przekwitło już wiele kwiatów, ale pojawiły się nowe, na krzewach i drzewa dostrzegliśmy czerwone i pomarańczowe owoce, a wiatr kołysał różnorodne trawy z pięknymi kwiatostanami w formie wachlarzy, wiechy, pałeczek itp. Oczywiście ogrody zmieniły swoje oblicze, chociaż sprzyjająca roślinom temperatura spowodowała, że kwitło w nich jeszcze wiele kwiatów z sezonu letniego. My jednak szukaliśmy tych, które są charakterystyczne dla pory jesiennej czyli astrów, dalii, chryzantem oraz wrzosów i wrzośców. Oczywiście prawie wszędzie witały nas pomarańczowe i żółte aksamitki zwane popularnie turkami. W dwóch ogrodach były piękne kolekcje dalii w różnych kolorach. Ciekawie wyglądały też przebarwiające się hortensje. Zachwyciło nas wiele gatunków traw takich jak palczatka Gerarda, jeżotka rozpiechrzła, kostrzewa ametystowa oraz miskant chiński i miskant olbrzymi. Kwitło jeszcze sporo przepięknych jesiennych róż w rozmaitych kolorach.

Znów nasze ogrodniczki zaskoczyły nas ciekawymi roślinami jak: irezyna Herbsta o ciemnowiśniowych liściach, kufea wąskolistna biała i różowa, która ma niesamowity, geometryczny pokrój. Wyglądem przypomina roślinę wrzosowatą, ale małe kwiatki są w kształcie gwiazdek. Rzadko obecnie spotykany jest szarłat wyniosły, a okazuje się, że można go wykorzystać na suszone bukiety, ma jadalne nasiona i liście, jest to również roślina energetyczna (do spalania w piecach). Nasiona szarłatów są nazywane zbożem XX wieku. Zawierają m.in. 18% białka (więcej niż pszenica i kukurydza). Nie zawierają glutenu. W ich składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe – dlatego są zalecane w diecie antycholesterolowej.

Swoją delikatną budową ujął nas aster nowobelgijski, który występuje też w wielu kolorach, podobnie, jak znane wszystkim astry. W kilku ogrodach spotkaliśmy dabecję kantabryjską, która ma cienkie, wzniesione pędy pokryte drobnymi, lancetowatymi, skórzastymi liśćmi o lekko podwiniętych brzegach. Dabecja wyglądem przypomina wrzosiec, ale w porównaniu do niego ma znacznie większe kwiaty. Muszę jeszcze wspomnieć o pięknej roślinie jaka jest zawilec japoński. W każdym ogrodzie znajdują się zakątki, do których słońca dociera niewiele. Nie znaczy to jednak, że muszą być to miejsca smutne i ponure. Warto tam posadzić zawilce japońskie, których delikatne, jasne kwiaty rozświetlą każdą rabatę. Zawilce japońskie w przeciwieństwie do wielu innych zawilców nie kwitną wiosną, tylko latem i jesienią, dlatego należą do grona najcenniejszych bylin ogrodowych.

GALERIA

Następna ocena zimową porą. Zobaczymy czy nasi mieszkańcy dbają o ptaki oraz czy śnieg stworzy magiczną scenerię ogrodów.

Elżbieta Wita                                

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 5064714      online: 3

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia