Strona główna -> K G W -> Aktualności
         IMIENINY:
 Nowe lotko... stary zwyczaj!2019-03-31  

„ZIELONY GAJ, KOSZYCZEK JAJ...”

Nasze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich postanowiły zapoznać dzieci z tradycjami ludowymi. Na początek wybrały tradycję chodzenia z „Nowym Lotkiem”, w które same wiele lat temu uczestniczyły, gdy były dziećmi.

To prastary zwyczaj ludowy mało znany obecnie w naszej miejscowości, ale pielęgnowany do dzisiaj w Bukówcu, Włoszakowicach, Wschowie, Wijewie, Brennie, w pobliskiej Nowej Wsi. Jak podają źródła historyczne, obrzęd ten był kultywowany już w czasach Księstwa Poznańskiego od 1815 roku.

„Nasze Gospodynie” postanowiły reaktywować zwyczaj chodzenia z „Nowym Lotkiem” po około 50 latach. Do współpracy zaprosiły dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej. Przybyła ich liczna grupa – 53 dzieci. Wcześniej przystrajały sosnowe gałązki i koszyczki kolorowymi wstążkami, kokardkami i żółtym słoneczkiem, a przy okazji wspólnie nauczycły się przyśpiewki:

„Nowe Lotko w sieni, Pani Gospodyni,
Eli chcecie oglendować.
To musicie podarować
Zielony gaj, koszyczek jaj”

„Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami”.

GALERIA

W niedzielę, w środku Wielkiego Postu, 31 marca 2019 r. przy pięknej słonecznej pogodzie dzieciaki wędrowały z wielką radością w kilkuosobowych grupkach ulicami naszej wsi od domu do domu z przystrojonym „Nowym Lotkiem” symbolizującym radość, dobrobyt, szczęście i nowe życie.

Danuta Skulska                 

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 4924487      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia