Strona główna -> S P M
         IMIENINY:
 Śladami Cystersów na rowerach...2018-09-08  

8 września 2018 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Moch zorganizowało Rajd rowerowy "Śladami Cystersów". Wzięło w nim udział 15 członków SPM oraz 13 uczniów klas VIII SP.

Trasa Rajdu wiodła z Moch, przez Nową Wieś, Osłonin, Brenno, Górsko i Olejnicę do Przemętu. Uczestnicy mogli podziwiać piękno naszej Małej Ojczyzny, czemu sprzyjała piękna pogoda.

Z Moch wyruszyliśmy o godzinie 9.00 i ścieżką rowerową dotarliśmy do Nowej Wsi, skąd polną drogą ruszyliśmy w kierunku Osłonina. Po drodze zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej 50-lecie Koła Łowieckiego. Tam też Prezes SPM Andrzej Galla pokazał nam ustawiony punkt stały biegów na orientację. Punkty te tworzą trasę do indywidualnych biegów, w czasie których turysta może – podbijając kolejne punkty – samodzielnie zafundować sobie bieg na orientację. Mogliśmy też zaobserwować leśne rozjazdy, gdzie krzyżują się cztery drogi, a czasem nawet pięć dróg. Zatrzymaliśmy się także przy drewnianym moście w Osłoninie, który został wybudowany na przesmyku łączącym Jezioro Wieleńskie i Osłonińskie. Został tak zaprojektowany, aby umożliwić przejazd autom osobowym i rowerzystom, a równocześnie rowerom wodnym i żaglówkom ze złożonym masztem. Z mostu rozlega się piękna panorama na Jezioro Wieleńskie.

Następnie udaliśmy się przez Brenno do Górska, gdzie mieliśmy przystanek na posiłek w Zagrodzie u Rzeźbiarza. Zwiedzaliśmy także Galerię Ptaków, a także powstałe niedawno domki, w których można posłuchać słów wieszcza – Adama Mickiewicza, bowiem wewnątrz domków puszczane są nagrania fragmentów „Pana Tadeusza”, a podziwiać można - rzeźby ilustrujące te fragmenty.

GALERIA

Stamtąd udaliśmy się przez Olejnicę do Przemętu, gdzie wyznaczona została meta rajdu. Nie smuciliśmy się jednak, gdyż trafiliśmy na kolejny Jarmark Cysterski w Przemęcie.

Renata B.         

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
 liczba odwiedzin: 5014764      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia