Strona główna -> S P M
         IMIENINY:
 Śladami Cystersów, też autokarem...2018-09-16  

W dniu 15.09 br. w piękną słoneczną sobotę 31-osobowa grupa członków i sympatyków SPM wyruszyła w kolejną wyprawę do centralnej Polski, do Lądu, Łodzi i Uniejowa. Wyprawę tę po części sfinansował UG Przemęt. Tym razem nie pojechał z nami prezes p. A. Galla. Zastępowała go koleżanka skarbnik p. Barbara Utrata. Korzystaliśmy z usług firmy Majer Travel, a kierowcą był p. Czesław Lorenz.

Jak każdego roku podążyliśmy śladami Cystersów. Tegorocznym celem była miejscowość Ląd – Opactwo Cystersów. Pomnik historii, wybitny obiekt Europejskiego Szlaku Cysterskiego, położony w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym odwiedziliśmy przed południem. Od 1921 r. Kościół i klasztor jest własnością Salezjanów, obecnie jest to Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Kościół i klasztor otoczone są opieką konserwatorką, by w przyszłości nabrały nowego blasku.

Po zwiedzeniu klasztoru przemieściliśmy się w kierunku Łodzi, to ok. 60 km, gdzie dojechaliśmy do hotelu „Światowit” i tam się rozlokowaliśmy. Od godz. 16.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta, a dokładnie spacer ulicą Piotrkowską, której długość przekracza już 4 km. Był to miły spacer z młodą przewodniczką, która podzieliła się z nami dużą wiedzą o swoim mieście, opowiadała o pięknych starych kamienicach, o tym, że różne style przeplatają się wzdłuż całej ulicy Piotrkowskiej. Założycielem miasta był niejaki pan Poznański, kojarzony z miastem Poznań. Zwieńczeniem około trzygodzinnego spaceru było podziwianie pięknych obiektów Manufaktury, dawniejszych zakładów włókienniczych, a dziś kompleksu restauracji, pubów, kawiarni, galerii handlowych, obiektów sportowych – w zależności od pór roku urządzone jest lodowisko, plaża itp. Przewodniczka, żegnając się z nami, zasugerowała, abyśmy przyjechali do Łodzi na dłużej, ponieważ jest jeszcze wiele ważnych, ciekawych miejsc do zwiedzania. Następnie wieczór spędziliśmy już we własnym zakresie, w małych grupach, w polecanych przez przewodniczkę restauracjach, kawiarniach. Manufakturę do hotelu dzieliły ok. 2 km. Podziwialiśmy deptak przy ulicy Piotrkowskiej nocą. Również obiekty Manufaktury pięknie oświetlone też przykuwały wzrok.

GALERIA

Następnego dnia w niedzielę 16.09 po śniadaniu i mszy Św. wyjechaliśmy do Uniejowa, miasta położonego nad Wartą w województwie łódzkim w pow. poddębickim. Miasto jak i cała gmina ma charakter turystyczny. W 2008 r. otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. Od 2012 r. miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Część grupy - „wodniacy”- korzystali z uciech w Termach, inni postanowili zwiedzić teren – podziwiali zamek w Uniejowie, położony w urokliwym parku, gotycki kościół kolegiacki Wniebowzięcia NMP. Kolejna grupa z wielką uwagą obserwowała mistrzostwa w Paintball-u, zorganizowane niedaleko Term. Zauroczeni okolicą i pełni wrażeń o godz. 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Podsumowując, nasza koleżanka Barbara Utrata podziękowała wszystkim za udział, miłą atmosferę, Panu kierowcy za bezpieczną podróż, nieobecnemu prezesowi za opracowanie tak interesującej trasy. Już dziś zachęcamy wszystkich do wytyczenia nowego szlaku na przyszły rok.

Bożena Knop           

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 5014981      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia