Strona główna -> S P M
         IMIENINY:
 Wieczór autorski2022-01-24  

W dniu 24.01.2022r. z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Moch w stołówce szkolnej SP im. Jana Pawła II w Mochach, odbył się ciekawy wieczór autorski. Na zaproszenie wiceprezesa SPM – Bożeny Knop, gośćmi specjalnymi byli p. dr Martin Sprungala, autor książki „Wsie i miasta na pograniczu głogowsko-wielkopolskim”, opowiadającej o historii naszych terenów sprzed, w trakcie i po II wojnie światowej, oraz tłumacz p. Przemysław Zielnica.

W spotkaniu brało udział około 30 osób. Byli to głównie członkowie SPM, jak również zainteresowani mieszkańcy Moch, Wolsztyna, a nawet Wschowy. Gościliśmy też naszego włodarza Gminy Przemęt p. Janusza Frąckowiaka oraz Przewodniczącą Rady Gminy p. Elżbietę Wita.

Dr Martin Sprungala to historyk pochodzący i mieszkający w Niemczech, w Dortmundzie. W swoim wykładzie, tłumaczonym przez p. P. Zielnica, przedstawił historię mostu znajdującego się między Mochami, a Solcem. Pan Martin jest autorem wielu książek historycznych, prezesem Stowarzyszenia Glogauer Haimetbund w Hanowerze, redaktorem biuletynów informacyjnych „Weichsel- Warthe” niemieckiego Towarzystwa Historycznego o Ziemi Poznańskiej, a także członkiem komisji ds. Niemców w Polsce. Pan Martin wyjawił fakt, iż Jego pradziadowie zamieszkiwali w Mochach i nazywali się Sprzągała.

Tłumaczem pana Martina był pan Przemysław Zielnica z Wijewa, nauczyciel języka niemieckiego, pracujący w Szkole Podstawowej w Sławie.

Na zakończenie wieczoru, autor sprzedawał ostatnie egzemplarze swojej książki. Jedną z nich, z piękną dedykacją podarował Szkole w Mochach, na ręce p. dyrektor Małgorzaty Zielinskiej. Zainteresowani – wśród nich pan wójt naszej gminy oraz pracownica p. Patrycja Pabich i nasza bibliotekarka p. Rozalia Lorenc – podchodzili do autora, zadawali pytania dotyczące tych terenów, pokazywali stare zdjęcia, fotografowali się z autorem i tłumaczem.

Wieczór w miłej atmosferze dobiegł końca, w trakcie mogliśmy się poczęstować dobrym ciastem, kawą i herbatą.

Autor polecał się na kolejne spotkania, powiedział, że będzie pisał i pisał, a w stosownym czasie może się podzielić swoimi przemyśleniami, wiadomościami. Prosił również nas, jeśli mamy dostęp do np. rodzinnych i nie tylko ważnych dokumentów, aby je zachować, przesłać e-mailem, użyczyć.

Wójt Gminy Przemęt również dziękował gościom i obdarował ich upominkami, promującymi naszą Gminę Przemęt.

GALERIA

Dziękujemy Wszystkim za obecność, zainteresowanie historyczną tematyką.

Zimowe, długie wieczory sprzyjają tego typu spotkaniom.

Do zobaczenia przy kolejnym przedsięwzięciu.

Bożena Knop         

redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

 liczba odwiedzin: 7048401      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia